LTC455EU
Manufacturer
Transko
VIGOR # :
Description
455KHZ, 7.5KHZ MIN. @ 6DB
Catalog
Ceramic Filters
DataSheet
LTC455EU PDF
Type Description
Series:*
Package:Strip
Part Status:Active
Frequency:455kHz Center
Impedance:1.5kOhm
Bandwidth:7.5 kHz
Insertion Loss:6dB
Filter Type:AM
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:3-SMD, J-Lead
Size / Dimension:0.236" L x 0.276" W (6.00mm x 7.00mm)
Height (Max):0.165" (4.20mm)