SRF0905A-501Y
Description
CMC 500UH 1A 2LN SMD AEC-Q200
DataSheet
SRF0905A-501Y PDF
Type Description
Series:SRF0905A
Number of Lines:2
Impedance @ Frequency:1 kOhms @ 1 MHz
Inductance @ Frequency:500 µH @ 100 kHz
Frequency Coupled to Inductance @ Frequency:-
Current Rating (Max):1A
DC Resistance (DCR) (Max):150mOhm
Voltage Rating - DC:80V
Voltage Rating - AC:-
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Ratings:AEC-Q200
Mounting Type:Surface Mount
Size / Dimension:0.362" L x 0.236" W (9.20mm x 6.00mm)
Height (Max):0.248" (6.30mm)