EV35-1.0-02-90M
Manufacturer
Schaffner EMC, Inc.
VIGOR # :
Description
COMMON MODE CHOKE 90MH 1A 2LN TH
Catalog
Common Mode Chokes
DataSheet
EV35-1.0-02-90M PDF
Type Description
Series:EV
Package:Bulk
Part Status:Active
Filter Type:Power Line
Number of Lines:2
Impedance @ Frequency:-
Inductance @ Frequency:90 mH @ 400 Hz
Frequency Coupled to Inductance @ Frequency:-
Current Rating (Max):1A
DC Resistance (DCR) (Max):628mOhm (Typ)
Voltage Rating - DC:-
Voltage Rating - AC:250V
Operating Temperature:-25°C ~ 100°C
Ratings:-
Approval Agency:-
Features:-
Mounting Type:Through Hole
Size / Dimension:1.417" L x 0.965" W (36.00mm x 24.50mm)
Height (Max):1.681" (42.70mm)