EH28-4.0-02-2M3
Manufacturer
Schaffner EMC, Inc.
VIGOR # :
Description
CMC 2.3MH 4A 2LN TH
Catalog
Common Mode Chokes
DataSheet
EH28-4.0-02-2M3 PDF
Type Description
Series:EH
Package:Tube
Part Status:Active
Filter Type:Power Line
Number of Lines:2
Impedance @ Frequency:-
Inductance @ Frequency:2.3 mH @ 10 kHz
Frequency Coupled to Inductance @ Frequency:-
Current Rating (Max):4A
DC Resistance (DCR) (Max):40mOhm (Typ)
Voltage Rating - DC:-
Voltage Rating - AC:250V
Operating Temperature:-25°C ~ 100°C
Ratings:-
Approval Agency:-
Features:-
Mounting Type:Through Hole
Size / Dimension:1.102" L x 1.102" W (28.00mm x 28.00mm)
Height (Max):0.941" (23.90mm)