SCR47-350-1R6C016J
Manufacturer
KEMET
VIGOR # :
Description
CMC 1.6MH 35A 2LN TH
Catalog
Common Mode Chokes
DataSheet
SCR47-350-1R6C016J PDF
Type Description
Series:SCR
Package:Bulk
Part Status:Active
Filter Type:Power Line
Number of Lines:2
Impedance @ Frequency:-
Inductance @ Frequency:1.6 mH @ 10 kHz
Frequency Coupled to Inductance @ Frequency:-
Current Rating (Max):35A
DC Resistance (DCR) (Max):3.5mOhm
Voltage Rating - DC:250V
Voltage Rating - AC:250V
Operating Temperature:-25°C ~ 120°C
Ratings:-
Approval Agency:-
Features:-
Mounting Type:Through Hole
Size / Dimension:2.402" L x 1.535" W (61.00mm x 39.00mm)
Height (Max):2.323" (59.00mm)