RN142-2-02-6M8
Description
CMC 6.8MH 2A 2LN TH
DataSheet
RN142-2-02-6M8 PDF
Impedance @ Frequency:-
Inductance @ Frequency:6.8 mH @ 10 kHz
Frequency Coupled to Inductance @ Frequency:-
Current Rating (Max):2A
DC Resistance (DCR) (Max):192mOhm (Typ)
Voltage Rating - DC:-
Voltage Rating - AC:300V
Operating Temperature:-40°C ~ 100°C
Mounting Type:Through Hole
Size / Dimension:1.303" L x 1.280" W (33.10mm x 32.50mm)
Height (Max):0.787" (20.00mm)