SSRH24NHS-12500
Manufacturer
KEMET
VIGOR # :
Description
CMC 50MH 1.2A 0.43OHMWIDE IMPEDA
Catalog
Common Mode Chokes
DataSheet
SSRH24NHS-12500 PDF
Type Description
Series:SSRH
Package:Bulk
Part Status:Active
Filter Type:-
Number of Lines:2
Impedance @ Frequency:-
Inductance @ Frequency:50 mH @ 10 kHz
Frequency Coupled to Inductance @ Frequency:-
Current Rating (Max):1.2A
DC Resistance (DCR) (Max):430mOhm
Voltage Rating - DC:-
Voltage Rating - AC:250V
Operating Temperature:-25°C ~ 120°C
Ratings:-
Approval Agency:-
Features:-
Mounting Type:Through Hole
Size / Dimension:1.004" L x 1.004" W (25.50mm x 25.50mm)
Height (Max):0.709" (18.00mm)