SCR-100-1R2A010JH
Manufacturer
KEMET
VIGOR # :
Description
CMC 1MH 10A 0.096OHM TH
Catalog
Common Mode Chokes
DataSheet
SCR-100-1R2A010JH PDF
Type Description
Series:SCR
Package:Bulk
Part Status:Active
Filter Type:Power Line
Number of Lines:2
Impedance @ Frequency:-
Inductance @ Frequency:1 mH @ 10 kHz
Frequency Coupled to Inductance @ Frequency:-
Current Rating (Max):10A
DC Resistance (DCR) (Max):9.6mOhm
Voltage Rating - DC:250V
Voltage Rating - AC:250V
Operating Temperature:-25°C ~ 120°C
Ratings:-
Approval Agency:-
Features:-
Mounting Type:Through Hole
Size / Dimension:1.142" L x 1.063" W (29.00mm x 27.00mm)
Height (Max):0.906" (23.00mm)