SC-02-300JV
Manufacturer
KEMET
VIGOR # :
Description
COMMON MODE CHOKE 44MH 2A 2LN TH
Catalog
Common Mode Chokes
DataSheet
SC-02-300JV PDF
Type Description
Series:SC
Package:Bulk
Part Status:Active
Filter Type:Power Line
Number of Lines:2
Impedance @ Frequency:-
Inductance @ Frequency:44 mH @ 16 kHz
Frequency Coupled to Inductance @ Frequency:-
Current Rating (Max):2A
DC Resistance (DCR) (Max):300mOhm
Voltage Rating - DC:250V
Voltage Rating - AC:250V
Operating Temperature:-
Ratings:-
Approval Agency:-
Features:-
Mounting Type:Through Hole
Size / Dimension:1.378" Dia x 0.984" W (35.00mm x 25.00mm)
Height (Max):1.575" (40.00mm)