SSHB21H-R25056
Manufacturer
KEMET
VIGOR # :
Description
CMC 5.6MH 2.5A 2LN TH
Catalog
Common Mode Chokes
DataSheet
SSHB21H-R25056 PDF
Type Description
Series:SSHB21H
Package:Bulk
Part Status:Active
Filter Type:-
Number of Lines:2
Impedance @ Frequency:-
Inductance @ Frequency:5.6 mH @ 10 kHz
Frequency Coupled to Inductance @ Frequency:-
Current Rating (Max):2.5A
DC Resistance (DCR) (Max):100mOhm
Voltage Rating - DC:-
Voltage Rating - AC:250V
Operating Temperature:-25°C ~ 120°C
Ratings:-
Approval Agency:-
Features:-
Mounting Type:Through Hole
Size / Dimension:1.024" L x 0.906" W (26.00mm x 23.00mm)
Height (Max):0.610" (15.50mm)