HCTC-10-2.4
Manufacturer
Signal Transformer
VIGOR # :
Description
HIGH CURRENT TORROIDAL CHOKE
Catalog
Common Mode Chokes
DataSheet
HCTC-10-2.4 PDF
Type Description
Series:*
Package:Tray
Part Status:Active
Filter Type:Power Line
Number of Lines:2
Impedance @ Frequency:-
Inductance @ Frequency:10 mH @ 1 kHz
Frequency Coupled to Inductance @ Frequency:-
Current Rating (Max):2.4A
DC Resistance (DCR) (Max):170mOhm
Voltage Rating - DC:-
Voltage Rating - AC:-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Ratings:-
Approval Agency:-
Features:-
Mounting Type:Through Hole
Size / Dimension:1.200" L x 0.400" W (30.48mm x 10.16mm)
Height (Max):1.200" (30.48mm)