YFF21PC1C474MT000N
Manufacturer
TDK Corporation
VIGOR # :
Description
CAP FEEDTHRU 0.47UF 20% 16V 0805
Catalog
Feed Through Capacitors
DataSheet
YFF21PC1C474MT000N PDF
Type Description
Series:YFF-P
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Capacitance:0.47 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:16V
Current:2 A
DC Resistance (DCR) (Max):30mOhm
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Insertion Loss:40dB @ 2MHz ~ 1GHz
Temperature Coefficient:-
Ratings:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:0805 (2012 Metric), 4 PC Pad
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height (Max):0.039" (1.00mm)