PE-1206PFB500ST
Manufacturer
PulseLarsen Antenna
VIGOR # :
Description
FERRITE BEAD 50 OHM 1206 1LN
Catalog
Ferrite Beads and Chips
DataSheet
PE-1206PFB500ST PDF
Type Description
Series:PFB
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Filter Type:Power Line
Number of Lines:1
Impedance @ Frequency:50 Ohms @ 100 MHz
Current Rating (Max):3A
DC Resistance (DCR) (Max):30mOhm
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Mounting Type:Surface Mount
Height (Max):0.041" (1.05mm)
Size / Dimension:0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)