PMC0402-300
Manufacturer
J.W. Miller / Bourns
VIGOR # :
Description
FERRITE BEAD 30 OHM 0402 1LN
Catalog
Ferrite Beads and Chips
DataSheet
PMC0402-300 PDF
Type Description
Series:PMC
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Filter Type:-
Number of Lines:1
Impedance @ Frequency:30 Ohms @ 100 MHz
Current Rating (Max):300mA
DC Resistance (DCR) (Max):200mOhm
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Package / Case:0402 (1005 Metric)
Mounting Type:Surface Mount
Height (Max):0.020" (0.50mm)
Size / Dimension:0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)