FN2010-16-07
Manufacturer
Schaffner EMC, Inc.
VIGOR # :
Description
LINE FILTER 250VAC 16A CHASS MNT
Catalog
Power Line Filter Modules
DataSheet
FN2010-16-07 PDF
Type Description
Series:FN 2010
Package:Tray
Part Status:Active
Filter Type:Single Phase
Configuration:Single Stage
Voltage - Rated DC:-
Voltage - Rated AC:250V
Voltage - Rated AC (Phase to Ground/Neutral):-
Voltage - Rated AC (Phase to Phase):-
Current:16 A
Frequency - Operating:DC ~ 400Hz
Applications:General Purpose
Approval Agency:CSA, ENEC, UR
Operating Temperature:-25°C ~ 100°C
Mounting Type:Chassis Mount
Termination Style:Wire Leads
Inductance:700µH