FN258HV-55-34
Description
LINE FILTER 55A CHASSIS MOUNT
DataSheet
FN258HV-55-34 PDF
Type Description
Series:FN 258
Package:Tray
Part Status:Not For New Designs
Filter Type:Three Phase (Delta)
Configuration:Two Stage
Voltage - Rated DC:-
Voltage - Rated AC:-
Voltage - Rated AC (Phase to Ground/Neutral):400 V
Voltage - Rated AC (Phase to Phase):690 V
Current:55 A
Frequency - Operating:DC ~ 60Hz
Applications:Inverters, Power Drive Systems
Approval Agency:CSA, ENEC, UR
Operating Temperature:-25°C ~ 100°C