FN2080-10-06
Manufacturer
Schaffner EMC, Inc.
VIGOR # :
Description
LINE FILTER 110/250VAC 10A CHASS
Catalog
Power Line Filter Modules
DataSheet
FN2080-10-06 PDF
Type Description
Series:FN 2080
Package:Tray
Part Status:Active
Filter Type:Single Phase
Configuration:Two Stage
Voltage - Rated DC:-
Voltage - Rated AC:110V, 250V
Voltage - Rated AC (Phase to Ground/Neutral):-
Voltage - Rated AC (Phase to Phase):-
Current:10 A
Frequency - Operating:DC ~ 400Hz
Applications:General Purpose
Approval Agency:CSA, ENEC, UR
Operating Temperature:-25°C ~ 100°C
Mounting Type:Chassis Mount
Termination Style:Quick Connect
Inductance:4.5mH