14MMHTSP015
Manufacturer
Richco, Inc. (Essentra Components)
VIGOR # :
Description
HEX THREADED STANDOFF, M4 THREAD
Catalog
Board Spacers, Standoffs
DataSheet
14MMHTSP015 PDF
Type Description
Series:MicroPlastics
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Hex Standoff
Threaded/Unthreaded:Threaded
Gender:Female, Female
Screw, Thread Size:M4
Diameter - Inside:-
Diameter - Outside:0.236" (6.00mm) Hex
Between Board Height:0.591" (15.00mm)
Length - Overall:0.591" (15.00mm)