36M35MF019
Manufacturer
Richco, Inc. (Essentra Components)
VIGOR # :
Description
MALE FEMALE THREADED STANDOFF, M
Catalog
Board Spacers, Standoffs
DataSheet
36M35MF019 PDF
Type Description
Series:MicroPlastics
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Hex Standoff
Threaded/Unthreaded:Threaded
Gender:Male, Female
Screw, Thread Size:M3.5x0.6
Diameter - Inside:-
Diameter - Outside:0.236" (6.00mm) Hex
Between Board Height:0.748" (19.00mm)
Length - Overall:0.998" (25.35mm)