27LMSP00500
Manufacturer
Richco, Inc. (Essentra Components)
VIGOR # :
Description
PCB SUPPORT, LOCKING, .156/.125
Catalog
Board Supports
DataSheet
27LMSP00500 PDF
Type Description
Series:LMSP
Package:Bulk
Part Status:Active
Holding Type:Snap Lock
Mounting Type:Snap Lock
Between Board Height:0.500" (12.70mm)
Length - Overall:-
Support Hole Diameter:0.156" (3.96mm)
Support Panel Thickness:0.063" (1.59mm)
Mounting Hole Diameter:0.125" (3.18mm) 1/8"
Mounting Panel Thickness:0.063" (1.59mm)