27KY2500406
Manufacturer
Richco, Inc. (Essentra Components)
VIGOR # :
Description
NATURAL NYLON 6/6 KEY-HOLE RIVET
Catalog
Rivets
DataSheet
27KY2500406 PDF
Type Description
Series:MicroPlastics, KY
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Mounting Button
Rivet Diameter:-
Rivet Length:-
Head Diameter:0.500" (12.70mm) 1/2"
Head Height:-
Hole Diameter:0.250" (6.35mm) 1/4"