27QB625750N
Manufacturer
Richco, Inc. (Essentra Components)
VIGOR # :
Description
BARBED RIVET, .250 HOLE, .500-.8
Catalog
Rivets
DataSheet
27QB625750N PDF
Type Description
Series:MicroPlastics
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Barbed Fastener (2 Piece)
Rivet Diameter:-
Rivet Length:0.500" (12.70mm) 1/2"
Head Diameter:0.625" (15.88mm)
Head Height:-
Hole Diameter:0.250" (6.35mm) 1/4"
Grip Range:0.500" ~ 0.812" (12.70mm ~ 20.63mm)