012528B075
Manufacturer
Richco, Inc. (Essentra Components)
VIGOR # :
Description
BINDER SLOTTED SCREW 1/4-28 THR
Catalog
Screws, Bolts
DataSheet
012528B075 PDF
Type Description
Series:MicroPlastics
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Machine Screw
Screw Head Type:Pan Head
Drive Type:Slotted
Features:-
Thread Size:1/4"-28
Head Diameter:0.511" (12.99mm)
Head Height:0.317" (8.05mm)
Length - Below Head:0.750" (19.05mm) 3/4"
Length - Overall:1.067" (27.10mm)