010440P025
Manufacturer
Richco, Inc. (Essentra Components)
VIGOR # :
Description
PAN SLOTTED MACHINE SCREW, NATUR
Catalog
Screws, Bolts
DataSheet
010440P025 PDF
Type Description
Series:MicroPlastics
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:-
Screw Head Type:Pan Head
Drive Type:Slotted
Features:-
Thread Size:#4-40
Head Diameter:0.219" (5.56mm)
Head Height:0.063" (1.60mm)
Length - Below Head:0.250" (6.35mm) 1/4"
Length - Overall:0.320" (8.13mm)