50M080125I050
Manufacturer
Richco, Inc. (Essentra Components)
VIGOR # :
Description
90 PHILLIPS CSK SCREW, M8 X 1.25
Catalog
Screws, Bolts
DataSheet
50M080125I050 PDF
Type Description
Series:MicroPlastics
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Machine Screw
Screw Head Type:Flat Head
Drive Type:Phillips
Features:-
Thread Size:M8x1.25
Head Diameter:0.681" (17.30mm)
Head Height:0.181" (4.60mm)
Length - Below Head:1.787" (45.40mm)
Length - Overall:1.969" (50.00mm)