010440P075
Manufacturer
Richco, Inc. (Essentra Components)
VIGOR # :
Description
PAN SLOTTED SCREW 4-40 THREAD 3/
Catalog
Screws, Bolts
DataSheet
010440P075 PDF
Type Description
Series:MicroPlastics
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Machine Screw
Screw Head Type:Pan Head
Drive Type:Slotted
Features:-
Thread Size:#4-40
Head Diameter:-
Head Height:0.126" (3.20mm)
Length - Below Head:0.750" (19.05mm) 3/4"
Length - Overall:0.876" (22.25mm)