50M020040D016
Manufacturer
Richco, Inc. (Essentra Components)
VIGOR # :
Description
CHEESE SLOTTED SCREW, M2 X .4 TH
Catalog
Screws, Bolts
DataSheet
50M020040D016 PDF
Type Description
Series:MicroPlastics
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Bolt
Screw Head Type:Cheese Head
Drive Type:Slotted
Features:-
Thread Size:M2x0.4
Head Diameter:0.150" (3.80mm)
Head Height:0.051" (1.30mm)
Length - Below Head:0.630" (16.00mm)
Length - Overall:0.681" (17.30mm)