50M060100P020
Manufacturer
Richco, Inc. (Essentra Components)
VIGOR # :
Description
PAN PHILLIPS SCREW, M6 X 1 THREA
Catalog
Screws, Bolts
DataSheet
50M060100P020 PDF
Type Description
Series:MicroPlastics
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Machine Screw
Screw Head Type:Pan Head
Drive Type:Phillips
Features:-
Thread Size:M6x1
Head Diameter:0.472" (12.00mm)
Head Height:-
Length - Below Head:0.787" (20.00mm)
Length - Overall:0.969" (24.60mm)