50M030050K016
Manufacturer
Richco, Inc. (Essentra Components)
VIGOR # :
Description
HEX SLOTTED SCREW, M3 X .5 THREA
Catalog
Screws, Bolts
DataSheet
50M030050K016 PDF
Type Description
Series:MicroPlastics
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Bolt
Screw Head Type:Hex Head
Drive Type:Slotted
Features:-
Thread Size:M3x0.5
Head Diameter:0.197" (5.00mm)
Head Height:-
Length - Below Head:0.630" (16.00mm)
Length - Overall:0.720" (18.30mm)