50M040070I016
Manufacturer
Richco, Inc. (Essentra Components)
VIGOR # :
Description
90 PHILLIPS CSK SCREW, M4 X .7 T
Catalog
Screws, Bolts
DataSheet
50M040070I016 PDF
Type Description
Series:MicroPlastics
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Machine Screw
Screw Head Type:Flat Head
Drive Type:Phillips
Features:-
Thread Size:M4x0.7
Head Diameter:0.370" (9.40mm)
Head Height:0.106" (2.70mm)
Length - Below Head:0.524" (13.30mm)
Length - Overall:0.630" (16.00mm)