27POST8320625
Manufacturer
Richco, Inc. (Essentra Components)
VIGOR # :
Description
THREADED POST, #8-32 THREAD, 5/8
Catalog
Screws, Bolts
DataSheet
27POST8320625 PDF
Type Description
Series:MicroPlastics
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:-
Screw Head Type:Pan Head
Drive Type:-
Features:-
Thread Size:#8-32
Head Diameter:0.406" (10.31mm)
Head Height:0.093" (2.36mm)
Length - Below Head:0.625" (15.88mm) 5/8"
Length - Overall:0.718" (18.24mm)