50M050080N016
Manufacturer
Richco, Inc. (Essentra Components)
VIGOR # :
Description
PAN SLOTTED SCREW, M5 X .8 THREA
Catalog
Screws, Bolts
DataSheet
50M050080N016 PDF
Type Description
Series:MicroPlastics
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Machine Screw
Screw Head Type:Pan Head
Drive Type:Slotted
Features:-
Thread Size:M5x0.8
Head Diameter:0.374" (9.50mm) 3/8"
Head Height:-
Length - Below Head:0.630" (16.00mm)
Length - Overall:0.748" (19.00mm)