010832P125
Manufacturer
Richco, Inc. (Essentra Components)
VIGOR # :
Description
PAN SLOTTED SCREW 8-32 THREAD 1
Catalog
Screws, Bolts
DataSheet
010832P125 PDF
Type Description
Series:MicroPlastics
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Machine Screw
Screw Head Type:Pan Head
Drive Type:Slotted
Features:-
Thread Size:#8-32
Head Diameter:0.314" (7.98mm)
Head Height:0.181" (4.60mm)
Length - Below Head:1.250" (31.75mm)