16FW250093B
Description
FLAT WASHER, NYLON, BLACK, .257
DataSheet
16FW250093B PDF
Part Status:Active
Type:Flat
Thread/Screw/Hole Size:1/4"
Diameter - Inside:0.257" (6.53mm)
Diameter - Outside:0.500" (12.70mm) 1/2"
Thickness:0.093" (2.36mm)
Plating:-
Material:Nylon
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
91113A033
91113A033
LOCK WASHER INTERNAL TOOTH 1/2
17W01010
17W01010
FLAT WASHER, .047 ID, .125 OD, .
16M04090080
16M04090080
FLAT WASHER, 4.30MM ID, M4 / #8
1111Y1500301JQT
1111Y1500301JQT
CAP CER 300PF 150V C0G/NP0 1111