SRP1245C-150M
Manufacturer
J.W. Miller / Bourns
VIGOR # :
Description
FIXED IND 15UH 9A 38 MOHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
SRP1245C-150M PDF
Type Description
Series:SRP1245C
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:-
Material - Core:Metal
Inductance:15 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):9 A
Current - Saturation (Isat):13A
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):38mOhm Max
Q @ Freq:20 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant:8MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.531" L x 0.496" W (13.50mm x 12.60mm)
Height - Seated (Max):0.197" (5.00mm)