ISC1210EB56NK
Description
FIXED IND 56NH 485MA 280 MOHM
DataSheet
ISC1210EB56NK PDF
Type Description
Series:ISC-1210
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:Non-Magnetic
Inductance:56 nH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):485 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):280mOhm Max
Q @ Freq:40 @ 50MHz
Frequency - Self Resonant:1GHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:50 MHz
Supplier Device Package:1210
Size / Dimension:0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
Height - Seated (Max):0.095" (2.41mm)