ISC1812BN101J
Manufacturer
Vishay / Dale
VIGOR # :
Description
FIXED IND 100UH 147MA 3.25 OHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
ISC1812BN101J PDF
Type Description
Series:ISC-1812
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:Ferrite
Inductance:100 µH
Tolerance:±5%
Current Rating (Amps):147 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):3.25Ohm Max
Q @ Freq:40 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant:7MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:796 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:1812 (4532 Metric)
Supplier Device Package:1812
Size / Dimension:0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):0.134" (3.40mm)