VLS252012CX-150M-1
Description
FIXED IND 15UH 700MA 772 MOHM
DataSheet
VLS252012CX-150M-1 PDF
Type Description
Series:VLS-CX-1
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:Ferrite
Inductance:15 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):700 mA
Current - Saturation (Isat):600mA
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):772mOhm Max
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:1 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:2520
Size / Dimension:0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max):0.047" (1.20mm)