WCLA1005V1-3R6-R
Description
FIXED IND 3.6NH 840MA 66 MOHM
DataSheet
WCLA1005V1-3R6-R PDF
Type Description
Series:WCLA1005V1
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:-
Inductance:3.6 nH
Tolerance:±5%
Current Rating (Amps):840 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):66mOhm Max
Q @ Freq:20 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant:6GHz
Ratings:AEC-Q200
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:250 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package:0402
Size / Dimension:0.047" L x 0.026" W (1.19mm x 0.66mm)
Height - Seated (Max):0.024" (0.60mm)