LQW15CNR42J10D
Description
FIXED IND 420NH 370MA 620 MOHM
DataSheet
LQW15CNR42J10D PDF
Type Description
Series:LQW15
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:Ferrite
Inductance:420 nH
Tolerance:±5%
Current Rating (Amps):370 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):620mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:400MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:10 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.039" L x 0.024" W (1.00mm x 0.60mm)
Height - Seated (Max):0.024" (0.60mm)