IMC1210SY3R9J
Description
FIXED IND 3.9UH 250MA 1.3 OHM
DataSheet
IMC1210SY3R9J PDF
Material - Core:Iron Powder
Inductance:3.9 µH
Tolerance:±5%
Current Rating (Amps):250 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):1.3Ohm Max
Q @ Freq:30 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant:55MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:7.96 MHz
Supplier Device Package:1210
Size / Dimension:0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
Height - Seated (Max):0.095" (2.41mm)