2300HT-561-V-RC
Manufacturer
J.W. Miller / Bourns
VIGOR # :
Description
FIXED IND 560UH 3.4A 240 MOHM TH
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
2300HT-561-V-RC PDF
Type Description
Series:2300HT
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Toroidal
Material - Core:Iron Powder
Inductance:560 µH
Tolerance:±15%
Current Rating (Amps):3.4 A
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):240mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C
Inductance Frequency - Test:1 kHz
Features:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Vertical (Open)
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:1.280" Dia x 0.650" W (32.51mm x 16.51mm)