HCM1A0503V2-1R5-R
Manufacturer
PowerStor (Eaton)
VIGOR # :
Description
FIXED IND 1.5UH 6.2A 17.7 MOHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
HCM1A0503V2-1R5-R PDF
Type Description
Series:HCM1AV2
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:-
Material - Core:Iron Powder
Inductance:1.5 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):6.2 A
Current - Saturation (Isat):8.5A
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):17.7mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:40MHz
Ratings:AEC-Q200
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.213" L x 0.205" W (5.40mm x 5.20mm)
Height - Seated (Max):0.118" (3.00mm)