IHD1EB103L
Manufacturer
Vishay / Dale
VIGOR # :
Description
FIXED IND 10MH 100MA 23.4 OHM TH
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
IHD1EB103L PDF
Type Description
Series:IHD
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:Ferrite
Inductance:10 mH
Tolerance:±15%
Current Rating (Amps):100 mA
Current - Saturation (Isat):80mA
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):23.4Ohm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:1 kHz
Features:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.270" Dia x 0.700" L (6.86mm x 17.78mm)