NS12555T680MNV
Manufacturer
TAIYO YUDEN
VIGOR # :
Description
FIXED IND 68UH 2.14A 99.9 MOHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
NS12555T680MNV PDF
Type Description
Series:NS
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:Ferrite
Inductance:68 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):2.14 A
Current - Saturation (Isat):1.81A
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):99.9mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:7.9MHz
Ratings:AEC-Q200
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max):0.230" (5.85mm)