S1210-392G
Manufacturer
API Delevan
VIGOR # :
Description
FIXED IND 3.9UH 441MA 830 MOHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
S1210-392G PDF
Type Description
Series:S1210
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:-
Material - Core:Ferrite
Inductance:3.9 µH
Tolerance:±2%
Current Rating (Amps):441 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):830mOhm Max
Q @ Freq:40 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant:42MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:7.9 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package:1210 (3225 Metric)
Size / Dimension:0.138" L x 0.105" W (3.51mm x 2.66mm)
Height - Seated (Max):0.101" (2.57mm)