AIUR-12-472K
Manufacturer
Abracon
VIGOR # :
Description
FIXED IND 4.7MH 70MA 18 OHM TH
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
AIUR-12-472K PDF
Type Description
Series:AIUR-12
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:Ferrite
Inductance:4.7 mH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):70 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):18Ohm Max
Q @ Freq:30 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant:300kHz
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Features:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Vertical Cylinder
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.283" Dia (7.20mm)
Height - Seated (Max):0.413" (10.50mm)