UP1B-1R5-R
Manufacturer
PowerStor (Eaton)
VIGOR # :
Description
FIXED IND 1.5UH 4.2A 20 MOHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
UP1B-1R5-R PDF
Type Description
Series:UNI-PAC™
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:Ferrite
Inductance:1.5 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):4.2 A
Current - Saturation (Isat):4.5A
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):20mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.350" L x 0.240" W (8.89mm x 6.10mm)
Height - Seated (Max):0.197" (5.00mm)