DC630-684K
Description
FIXED IND 680UH 1.42A 468 MOHM
DataSheet
DC630-684K PDF
Type Description
Series:DC630
Type:Wirewound
Material - Core:-
Inductance:680 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):1.42 A
Current - Saturation (Isat):2.6A
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):468mOhm Max
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:10 kHz
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):0.830" (21.08mm)