MCLA2012V1-120-R
Manufacturer
PowerStor (Eaton)
VIGOR # :
Description
FIXED IND 12UH 15MA 1.15 OHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
MCLA2012V1-120-R PDF
Type Description
Series:MCLA2012V1
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Multilayer
Material - Core:-
Inductance:12 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):15 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):1.15Ohm Max
Q @ Freq:30 @ 2MHz
Frequency - Self Resonant:22MHz
Ratings:AEC-Q200
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:2 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package:0805
Size / Dimension:0.079" L x 0.047" W (2.00mm x 1.20mm)
Height - Seated (Max):0.043" (1.10mm)